Počasí Počasí Satelitní snímky počasí Satelit Webkamery Kamery Kontakty Kontakty Eshop Eshop
Treking.cz
Poslední aktualizace: 10.2.2015 , , svátek má
Treking > Archiv článků > Triglavský národní park

Triglavský národní park

Národní parky ve Slovinsku

4.1.2007 | Peter Rybár

Vysoko v horách, obklopen hradbou majestátních štítů žil jeden bájný bílý kozel se zlatými rohy. V nejvyšších částech hor, pod jednou vysokou skálou měl svůj úkryt, ve kterém chránil poklad nesmírného bohatství. Ale pak přišel člověk, lačný člověk po pokladu a bílého kozla Zlatoroha připravil o život. Zaslepen vidinou rychlého zbohatnutí nepomyslel na kozlovou zázračnou moc. Ta tkvěla v tom, že z jeho krve vyrašila zázračná rostlina, která Zlatorohovy vrátila život a běda bylo nenasytnému lovci.

Julské Alpy

Holé skalnaté štíty, hluboké lesy, slunné louky, třpyt ledovcových jezer v údolích a vůbec, nespočetné množství překrásných horských scenérií pohladí na duši každého milovníka hor, který s pokorou vstupuje do chrámu přírody kamenného srdce Evropy - Alp. Nemusí to být hned vidina dosažení nějaké ledovcové a zmrzlé čtyřtisícovky, která se nám vybaví při pomyšlení na Alpy. Jistě dobře uděláme, když se necháme vést tou naší známou zlatou střední. Člověk je přímo udiven a okouzlen tou krásou v cíli námi zvolené cesty, která nás zavedla do království bájného Zlatoroha.

Stojíme a v tichém úžase hledíme na majestátné vápencové hradby a neutečeme před silním pocitem naší lidské malosti. Je silně cítit kdo tady vládne a tomu malému človíčkovi, kterého životem často vede honba za"mít", tomu tady nepatří ani stéblo trávy. Takové a podobné pocity se mě zmocňují při návštěvě jakýchkoliv pahorků, hor i velehor. A ty alpské hory, velehory a konkrétně jejích jihovýchodní část mi přirostla k srdíčku snad nejvíce.

A tak navštivme krajinu, které název se většině z nás při zmínce o Alpách v mysli nevybaví jako první a možná ani jako druhá, ale na další pokus se to stopro povede. Tuto nevelikou, sympatickou, evropskou zemi a její vysoké hory ten skuteční alpský ledovec už opustil. Nacházel se pod nejvyšší horou místního a všem dobře známého pohoří. Jeden z posledních dochovaných obrazových záznamu ledovce v pravém slova smyslu je z roku 1930 a říkali mu Triglavski ledenik. Ano! Trefa, čistý střed. I nejvyšší Triglav (2 864 m n.m.) se nachází takřka uprostřed Julských Alp.

Triglav

Takže vsjo jásno, našli jsme se. Řeč je o Slovinsku a jeho alpském výběžku na jihozápadě krajiny. Rozsáhlou část této horské oblasti pokrývá rozlohou jeden z největších národních parků celého alpského pásma. Ale nestalo se tak hned. Jako všechno ve Stvoření i zřízení a vyhlášení takového parku má svůj vývoj. Na tomto světe je to už tak, že člověk se brání, chrání jenom před člověkem. Nikdo jiný v aréně není. A tak jednou se musel najít dobrodinec, který překřížil nekalé cestičky lidem podobným chamtivému lovci po Zlatorohovem pokladu. Jedním z těch, kterého okouzlilo bohatství vůně květů, barev motýlů, zeleň lesů, a který do svého srdce přijal a ze srdce rozdával byl známy milovník a propagátor Julských Alp, Julius Kugy. Věděl se o svou radost a poznání podělit, o čem svědčí jeho dílo "Ze života horolezce", kde světu představil Julské Alpy.

Smysl pro krásu hor a její zachování do budoucna našel i přírodovědec Albin Belarj, který dal podnět k vyhlášení národního parku. Stalo se tak z iniciativy Slovinské muzejní přírodovědné společnosti (konkrétně její části pro ochranu přírody) a Slovinské horolezecké společnosti. První návrh na ochranu zdejší horské přírody se datuje k roku 1908 a prvním "titulem" přírodní park se hrdě pyšní oblast Triglavských jezer - Naravovasteni park nad Komarčo. V té době se jednalo vzhledem k rozsáhlosti Julských Alp jen o nevelikou oblast a k samotné realizaci velkoplošné ochrany došlo až po první světové válce v roku 1924.

V tomto roce byl organizaci "Slovensko planinsko družstvo" (SPD) vyhlášen Alpský ochranný park o rozloze 1 400 ha s omezenou dobou platnosti statutu ochranní park na dobu dvaceti let. Tehdy se psal rok 1944 a druhá světová válka zuřila na plné obrátky v důsledku čeho se nepodařilo lhůtu platnosti statutu prodloužit a ochrana zanikla. Přerušené ochranářské snažení Slovinců v průběhu obou světových válek se těžce poznamenalo na zdejší přírodě i lidech. Za ty první války vedla podél řeky Soča (dnes považovaná za nejhezčí evropskou řeku) jedna z nejkrvavějších válečních front Evropy, kde obě znesvářené strany, Itálie a Rakousko-Uhersko utrpěli milionové ztráty.

A ta válka druhá poznamenala nejvíce místní lid, kdy dobře známí rebelové z dob sedláckých povstání kladli okupantům jednotný odpor. Výsledkem byly vypálené vesnice a spousta padlých a nevinných obětí. A tak konečně po umlčení ohnivých palic a po vymazáni nejokatějších a nejbolavějších válečních stop se opět takřka nanovo u Slovinců probouzelo ochranářské myšlení.

Příroda, a nejen ta horská je dokonale fungující ekosystém a jakýkoliv negativní zásah je na ní viditelný a rány se dlouho hojí. To se zjistilo také v roce 1961, kdy po mnohaletém úsilí byl původní Alpský ochranný park rozšířen o dalších 600 ha a přejmenován na dodnes platný Triglavský národní park a to trvale bez časového omezení, jako tomu bylo v roce 1924.

Je potěšující, že se s objevováním krás v hornaté části Slovinska pokračovalo a po dobu další dvacítky let se průběžně splňovaly podmínky skutečného národního parku a byly předkládaný nové návrhy na rozšíření a úpravu ochrany. A tak lidské ochranářské snažení bylo dovršeno v den D, kdy byly úpravy konečně zrealizovány a tím se utvořila konečná podoba dnešního Triglavského národního parku o celkové rozloze 848 čtverečních kilometrů. Stalo se tak 27. května 1981. Hvala lepa! (slovinské poděkování).

Na závěr si dovolím přidat nějaké osobní čísla

Julské Alpy každým rokem navštěvuji pravidelně od roku 1997 a za tu dobu jsem po jejích vysokohorských stezkách nachodil 311 kilometrů, z čeho nejdelší celodenní túra měla 27 km. Co se týče výstupů, tak nejvyšší Triglav jsem poctil svoji přítomností dvakrát a z tuctu významných vrchů s nadmořskou výškou přesahující hranicí 2 500 metrů jsem stanul na sedmi: Triglav (2 864 m), Škrlatica (2 740 m), Razor (2 601 m), Dolkova Špica (2 591 m), Kajkavec (2 568 m), Kredarica (2 541 m) - ta se ani nedá považovat za vrchol, jedná se o rozsáhlejší plošinu se známou chatou Triglavski dom a nejvýše položenou meteorologickou stanici ve Slovinsku, Rjavina (2 532 m) a Stenar (2 501 m). A čeho si cením nejvíce? Navázaní dlouhodobých přátelství s jednou nejmenovanou rodinou v malé vesničce Studor nedaleko známého Bohinjského jezera a největší zážitek mám z července 2001, kdy jsem strávil romantický týden v sezónní horské farmě v těsném objetí vápencových velikánů.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor


Další související články:

+ Via ferraty u Lago di Garda
+ Co jsou to via ferraty?
Témata našich článků…
Sněžka Slovenský ráj Šumava, ubytování Zverovka Jeseníky, ubytování Kvarky Téryho chata Říp Propast Macocha Praděd Králický Sněžník Čičmany Lysá hora Měsíc Mars Černé jezero Tribeč Pieniny Sluneční soustava Hukvaldy Zimní hvězdná obloha Štrbské pleso Chopok
Reklama
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hřebene Malé Fatry na sněžnicích
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Západních Tater - Roháčů, nejnáročnější hřebenovka Slovenska
3. České hory Dvoudenní přechod hřebene Krkonoš, hřebenovka nejvyšších českých hor
4. Divoký Balkán Což takhle hřebenovka přes Korab a Deshat?
5. Bulharské hory Divokou stopou Rodop (3), ke skalním mostům rodopského krasu
Reklama
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Beskydy Bílé Karpaty Javorníky
Jeseníky Jizerské hory Krkonoše
Kysuce Krušné hory Malá Fatra
Malé Karpaty Nízké Tatry Roháče
Šumava Velká Fatra Vysoké Tatry
Česká republika, hledej podle pohoří
Reklama

Poslední diskusní příspěvky

Rysy v zimě, Vysoké Tatry
 23.02.2017 13 příspěvků
Bjelasica, Komovi a Kučka krajina, Černá Hora
 23.02.2017 3 příspěvky
Vsacký Cáb, horský hotel
 21.02.2017 6 příspěvků
Boží hora, Žulovská pahorkatina
 21.02.2017 1 příspěvek
Slezské Beskydy v zimě
 19.02.2017 4 příspěvky
Slezské Beskydy, hřebenovka v zimě
 19.02.2017 1 příspěvek
Malá Fatra v zimě a s bivakem
 18.02.2017 4 příspěvky
Roháč obecný (Lucanus cervus)
 17.02.2017 11 příspěvků
Terskej Alatau, Kyrgyzstán
 16.02.2017 1 příspěvek
Outdoorové weby, návštěvnost
 13.02.2017 5 příspěvků
10 + 3 nejkrásnější hřebenovky Slovenska
 10.02.2017 9 příspěvků
CDT - Continental Divide Trail
 09.02.2017 2 příspěvky
Mont Blanc, výstup na horu
 09.02.2017 39 příspěvků
Ahoj,jsem holka z chalupy na opavsku, ráda šlapu p
 06.02.2017 2 příspěvky
Západ Slunce z Lysé hory
 05.02.2017 6 příspěvků
Jsem docela sama a touto cestou bych ráda našla fa
 03.02.2017 1 příspěvek
Hanušovická vrchovina, přechod
 01.02.2017 1 příspěvek
Grete Klinger Steig, klettersteig
 01.02.2017 1 příspěvek
Nízké Tatry, přechod hřebene
 31.01.2017 28 příspěvků
Velký Javorník, Beskydy
 30.01.2017 1 příspěvek
Meluzína, Krušné hory
 27.01.2017 4 příspěvky
Rodeo 4×4 v rumunských Karpatech
 26.01.2017 6 příspěvků
Jak vybrat kolo, levná kola
 26.01.2017 11 příspěvků
Kolo pro cykloturistiku, jak a podle čeho si vybra
 26.01.2017 1 příspěvek
Turistická lékárnička na hory
 26.01.2017 3 příspěvky
Čerchov, túra na nejvyšší horu Českého lesa
 26.01.2017 3 příspěvky
Oblasti: Beskydy | Bílé Karpaty | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Súlovské skály | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Záhorie | Zemplínské vrchy
Home Page | Časopis | Průvodce | Ceník inzerce | Soutěže | Seznamka | Kalendář akcí | Outdoor testy | Horské chaty | Fotogalerie | Archiv
Treky, turistika | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Vesmír, astronomie | Turistická mapa online | Spolupracujeme
TOPlist